⏱ 15 دقیقه 🎬 کوتاه 🚩 ایران 🖺 درام 🎞 رنگی 📅 2017

چند گره دورتر

نویسنده، تهیه کننده و کارگردان: منصور فروزش

محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

داستان کلی:

امروز حاج حبیب فوت کرده و پسرش هاشم که سال ها پیش جزیره را ترک کرده بود آمده است تا پیکر پدرش را از جزیره خارج کند.

خلاصه داستان:

جزیره ای که هاشم در آن بزرگ شده، سالهاست که با مشکلات مختلفی مواجه است. قحطی، جنگ و اختلافات قدیمی باعث مهاجرت بسیاری از مردم شده است. همیشه در جزیره دو گروه اختلاف جدی داشته اند. دسته اول کسانی هستند که می خواهند جزیره را ترک کنند تازندگی بهتری پیدا کنند و دسته دیگر کسانی هستند که این جزیره را وطن خود می دانند

و می خواهند با وجود همه مصیبت ها آنجا بمانند.

حاج حبیب از بزرگان جزیره امروز درگذشت. هاشم فرزند حاج حبیب که یکی از کسانی است که برای زندگی بهتر جزیره را ترک کرده است برای شرکت در مراسم ختم پدرش به جزیره آمد. آمدن هاشم یک اتفاق معمولی نیست، او تصمیم گرفته است جسد پدرش را به بندر ببرد تا هیچ وابستگی به جزیره نداشته باشد.

تصمیم هاشم با مخالفت خواهر هاشم روبرو شد، اما او مصمم به انجام این کار است. سرانجام هاشم با وجود مخالفت خواهرش و بابازار که بزرگ جزیره است، جسد را به دریا می برد تا با کشتی به بندر برود، اما با دریای طوفانی مواجه می شود.

یادداشت کارگردان

در این داستان شخصیت هایی را می بینیم که «جبرگرایی جغرافیایی» باعث شده در گوشه ای از جهان زندگی کنند که اصلی ترین و پیش پا افتاده ترین مسئله تقابل دو گروه اصلی در جزیره است. گروه اول؛ کسانی هستند که پایبند ریشه و گذشتۀ قدیمی جزیره هستند و گروه دوم کسانی که مثل هاشم، شخصیت اصلی داستان، رفتن را به ماندن ترجیح می دهند.

در واقع بلاتکلیفی و نبود حداقل شرایط زندگی آنها را به فکر مهاجرت از این جزیره انداخته است. اما مشکل به این سادگی نیست، مهاجرت و دل کندن از جایی که ساکنانش به آن تعلق خاطر دارند، شبیه یک سفر تفریحی نیست، بلکه عبور از تمام دلبستگی هایی است که در سرزمین خود دارند و داشته اند. برای کسی که مهاجرت می کند، این دلبستگی ها یک چالش اساسی است. در داستان ما، هاشم کسی است که می خواهد دلبستگی خود، یعنی جنازه پدرش را به جایی آن سوی دریا منتقل کند. اما به نظر می رسد علاوه بر مردم جزیره، طبیعت نیز با تصمیم او موافق نیست.

دربارۀ فیلم

ساخت فیلم کوتاه «چند گـــره دور» چالشی جدی از نظر شرایط تولید بود. با توجه به اینکه در فیلمنامه شرایط آب و هوایی متفاوتی داشتیم، باید لوکیشن هایی را انتخاب می کردیم که بیشترین شباهت را به جزیره در داستان داشته باشد. این جزیره در واقع یک جزیره خیالی است زیرا نویسنده سعی کرده است از کلیشـــه های شناخته شده درباره جزایر ایرانـــی دوری کند. بیشــــتر جزایر ایــــران

در جنوب ایران و در خلیج فارس قرار دارند که هرگز برف نمی بارد، اما در داستان صحنه هایی وجود داشت که هوا برفی بود و به نوعی شرایط سردی را که قهرمان داستان با آن مواجه بود نشان می داد. پس باید مکان هایی را در شمال ایران پیدا می کردیم. در نهایت به دلیل نیاز داستان، این فیلم کوتاه در سه جغرافیای مختلف با مسافتی بیش از هزار کیلومتر فیلمبرداری شد.

تصاویر خیره کنندۀ علی کاظمی که بیش از ده سال سابقه همکاری با این منصور فروزش را داشت در کنار بازی بازیگران این فیلم، مواد اولیه با کیفیتی را به میز تدوین فرستاد. سرانجام پس از یک سال تولید، در سپتامبر 2017 موفق شدیم تدوین نهایی را به پایان برسانیم و در اولین نمایش بین المللی، فیلم چند گره دورتر در جشنواره بین المللی فیلم کورک ایرلند به نمایش درآمد.

بازیگران

امیر غفاری

بابازار

مژده دائی

عطیه

رضا شیخ انصاری

هاشم

آنونس

گروه تولید

منصور فروزش

تهیه کننده، نویسنده و کارگردان

علی کاظمی

مدیر فیلمبرداری

اشکان فتاحی

صدابردار

مهدی رضایی

مدیرتولید

رضا کشاورز

تدوینگر

محمود موسوی 

طراحی و ترکیب صدا

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعی

تمام حقوق محتوای این سایت برای نگارنده محفوظ است.
© 2022 Created by Boom Digital Art Studio