نمایش سه مستند ایرانی در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر |

توسط

در

منبع: خبرگزاری ایرنا

تهران- ایرنا- مستندهای ایرانی «ایساتیس»، «روزگار بلور» و «زمزمه‌های گمشده در دوردست» در بخش مستند زیر ذره‌بین سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده می‌رود.
به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مستندهای بلند ایساتیس به کارگردانی علیرضا دهقان، روزگار بلور به کارگردانی امیر فرض‌الهی و زمزمه‌های گمشده در دوردست به کارگردانی منصور فروزش سه مستند بلند ایرانی هستند که در بخش مستند زیر ذره‌بین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور خواهند داشت.

مستند ایساتیس روایتی ۷۵ دقیقه‌ای از دست‌های مردمانی است که از خاک کیمیا ساختند و از نیستی به هستی رسیدند. داستانی کهن از منزلت حقیقی آب؛ از اندیشه‌های نو در رانش آب. داستان پرفراز و نشیب شهری که قرن‌هاست چون عقیق بر دل خاک خشک و خالی کویر می‌درخشد. داستان گفت‌ و گوی مهربان ادیان و عطر ایمان و سفری به درازای هزاران سال در دل کویر این سرزمین کهن، روایتی که راویانش آب، باد، آتش و خاکند.

دهقان دارای مدرک کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه، فعالیت فیلمسازی خود را از سال ۱۳۸۱ در انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرد و تا به امروز ساخت ۱۷ فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد که جوایز متعددی را از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی برای فیلم‌های اوسیا، بی‌گدار، التیام، آرامش در سنگ، روز بیست و هفتم و نخل درخت زندگی کسب کرده است.

فیلم مستند روزگار بلور نیز روایتی ۹۰ دقیقه‌ای از زندگی حرفه‌ای محمد بلوری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پدر حوادث‌نویسی در مطبوعات ایران است.

فرض‌الهی دارای مدرک لیسانس علوم ارتباطات اجتماعی، روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی و همچنین نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای مستند است. از مهم‌ترین آثار این فیلمساز می‌توان به فیلم‌های این روزگار من است، شهرآشوب، شاعران مشروطه و پشت‌نویسی اشاره کرد.

زمزمه‌های گمشده در دوردست، مستندی ۶۰ دقیقه‌ای است که در آن گروهی از پناه‌جویان ایرانی و افغانستانی راجع به وضعیت خود در کمپ صربستان سخن می‌گویند.

فروزش فیلمساز ایرانی، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه الته مجارستان است. فروزش علاوه ‌بر ساخت چندین قسمت مستند تلویزیونی، هفت فیلم کوتاه داستانی و ۲ فیلم بلند مستند در کارنامه دارد. داوری در جشنواره‌های بین‌المللی و نوشتن نقد و یادداشت برای رسانه‌های سینمایی از دیگر فعالیت‌های منصور فروزش است.

سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.