⏱ 55 دقیقه 🎬 بلند 🚩 ایران 🖺 مستند 🎞 رنگی 📅 2021


زمزمه های گمشده در دوردست

نویسنده، تهیه کننده و کارگردان: منصور فروزش

خلاصه داستان:

گروهی از پناهجویان ایـرانی و افغان در کمپی در شهر شید صربستان زندگی می کنند. آنها که برای یافتن آینده ای بهتر به اروپا آمده اند در انتظار یافتن راهی برای عبور از مرز  اروپا هستند. آنها از بیم ها و امیدهایی که برای آینده شان در ذهن دارند صحبت می کنند و دربارۀ شرایط زندگیشان و تصوری که از آیندۀ خود در اروپا دارند اطلاعاتی میدهند. 

 

در این میان گروهی از آنها به دنبال عبور از مرز هستند. عبور از مرز به شکل غیرقانونی خطرات زیادی برای آنها به همراه دارد، اما آنها برای یافتن آینده ای که انتظارش را می کشند حاضرند با هر مشکلی مواجه شوند. مواجهۀ با قاچاقچی ها و پلیس در مسیر رسیدن به اروپا تنها بخشی از اتفاقاتی است که ممکن است آنها با آن روبرو شوند.

یادداشت کارگردان

هدف «زمزمه‌های گمشده در دوردست» نمایش مهاجرت کسانی است که به طور معمول در رسانه ها دربارۀ آنان صحبت نمی شود. کسانی که احساس کرده اند سهمی در آیندۀ سرزمین خود ندارند و به دنبال یافتن این سهم، هرچند کوچک، خطرات و مشکلات طاقت فرسای مهاجرت غیرقانونی را به جان می خرند و رهسپار اروپا می شوند. هدف دیگر این فیلم نشان دادن ذهنیت و آرزوهای مردم در مورد مهاجرت به غرب و به تصویر کشیدن این است که چگونه ایرانی ها به آن به عنوان فرصتی برای برآورده کردن رویای خود برای یک زندگی بهتر نگاه می کنند، در حالی که برای افغان ها مسئله بقای آنهاست. این فیلم حقیقتی را در مورد سختی های سفر پناهجویان و مواجهۀ آنان با شرایط واقعی مهاجرت غیرقانونی به نمایش می گذارد که کمتر درمورد ایرانیان مورد توجه قرار گرفته است.

بسیاری از فیلمسازان تلاش کرده اند رنج های پناهندگان را در نقاط مختلف جهان به نمایش بگذارند، اما هنوز از جزئیات کوچک و تأثیر مهاجرت غیرقانونی بر ایرانیان غافل بوده اند. در این مستند سعی شده است مصائب پناهندگان روشن شود و چیزی که تا به حال بدون قضاوت، واقعی و دقیق، دیده نشده را به نمایش بگذاریم.

دربارۀ فیلم

بحران پناهجویان اروپا از سال 2015 به دلیل تعداد بالای پناهجویان خاورمیانه و آفریقایی که از طریق دریای مدیترانه و مرزهای شرقی وارد اتحادیه اروپا شده اند آغاز شده است. سوریه، افغانستان، سودان جنوبی و سومالی از جمله کشورهایی هستند که تعداد قابل توجهی از مهاجران غیرقانونی دارند. افرادی که از جنگ داخلی، نقض حقوق بشر یا مشکلات اقتصادی فرار می کنند و به امید یافتن زندگی بهتر در کشورهای اروپایی هستند. با این حال در دو سال اخیر تعداد ایرانیانی که در اروپا درخواست پناهندگی داده اند رشد معناداری را نشان می دهد.

برخلاف کشورهایی که بیشترین درخواست پناهندگی در اروپا را دارند، ایران مانند سوریه، افغانستان، سومالی، سودان، و یا یمن درگیر مشکلات عمده از قبیل جنگ، قحطی یا نابسامانی عمدۀ اقتصادی نیست.
بر همین اساس، پس از لغو روادید ایرانیان توسط دولت صربستان در سال 2017، ایرانیان بسیاری برای ثبت درخواست پناهندگی در اروپا به این کشور سفر و سپس درخواست پناهندگی کردند. در این شرایط دو سوال مهم مطرح می شود؛ نخست آنکه انگیزه اصلی پناهجویان ایرانی از پناهندگی به کشورهای اروپایی چیست؟

دوم تصور پناهجویان از جوامع میزبان چیست؟
هدف «زمزمه‌های گمشده در دوردست» علاوه بر یافتن پاسخ سوالاتی که ذکر شد، نمایش وضعیت سخت پناهجویان ایرانی در صربستان است. کسانی که دیار خود را برای آینده ای بهتر ترک کردند اما نتوانستند از مرزهای اروپا عبور کنند و در کمپ کوچک پناهندگان در شید صربستان زندگی میکنند. این مستند سعی دارد به مخاطبان خود تصویری واقعی و بدور از هرگونه قضاوت، از وضعیتی ارائه کند، که تا امروز به جزییات آن به اندازه کافی پرداخته نشده است.

در رسانه ها

پخش ویدیو

نشست خبری و جلسه نقد و بررسی زمزمه های گمشده در دوردست

سینما آزادی | تهران

پخش ویدیو

نقد و بررسی زمزمه های گمشده در دوردست

شبکۀ مستند | ویژه برنامه نردبان

آنونس

پخش ویدیو

گروه تولید

منصور فروزش

تهیه کننده، نویسنده و کارگردان

سروش کمالیان

آهنگساز

امین فروزش

تدوینگر

فرانک غلامپور

پژوهش

مهدی دزفولی

تهیه کننده همکار

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعی

تمام حقوق محتوای این سایت برای نگارنده محفوظ است.
© 2022 Created by Boom Digital Art Studio